A+ R A-
piątek, 14 października 2011 06:21

KRYS BLUES BAND - AMERYKAŃSKIE NUTY Z POLSKĄ DUSZĄ

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Krys Blues Band to mieszanka bluesa, rocka i jazz-rocka. Charakterystyczny, stylowy wokal, dwie gitary solowe o niespotykanym w Polsce współbrzmieniu i jazzowo pulsująca sekcja rytmiczna. Do tego gitara slide na światowym poziomie, jakże rzadko słyszana w polskiej muzyce rozrywkowej. Ich wysmakowane, melodyjne kompozycje i nietuzinkowe aranżacje stanowią nową jakoś na polskim rynku. Jak to możliwe? Włącz, posłuchaj!


Grupa powstała w 1985 roku z inicjatywy gitarzysty, Kryspina Kadeja. Początkowo wykonywała utwory z gatunku rhythm’n’bluesa i boogie. W latach 1987 i 1988 zespół występował na festiwalach Rawa Blues oraz w Jarocinie. W roku 1993 skład powiększył się o drugiego gitarzystę Sewera i instrumenty klawiszowe (m.in. organy Hammonda). W tym okresie zespół intensywnie pracował dochodząc do swojego charakterystycznego brzmienia. Koncert grupy z tego okresu został zarejestrowany w Telewizji Szczecin w programie niezapomnianego Janusza „Kosy” Kosińskiego (†). Od 1994 roku zespół występował pod nazwą Hot Family, pojawiając się na scenach legendarnego klubu jazzowego Akwarium czy Stodoły. W tym okresie powstały także nagrania wydane przez warszawską firmę fonograficzną Digiton, jednak w 1996 formacja Hot Family zawiesza działalność. Reaktywacja następuje w roku 1999. Trzon Krys Blues Band nadal tworzą Kryspin i Sewer, do których dołączają wokalista Marcin, basista Przemek i Piotr na perkusji. Z instrumentów klawiszowych zrezygnowano. Powstał zespół o zróżnicowanym bagażu doświadczeń, co pozwoliło połączyć żywiołowość młodości z doświadczeniem weteranów.


Najistotniejsze osiągnięcia nowego składu to koncert na żywo w Radiu dla Ciebie w audycji Artura Orzecha czy występy z legendarnymi zespołami Ten Years After, Livin’ Blues Xperience oraz Dżem. Krys Blues Band na żywo wykonuje również standardy muzyki rockowej i bluesowej we własnych, oryginalnych aranżacjach. A już wkrótce nastąpi realizacja pełnego materiału płytowego. Zespół polecany jest przez: Marka Wiernika (Radio dla Ciebie), Marcina Florjańskiego (Radio Żak, Łódź), Łukasza Wewióra (Teraz Rock), Pawła „Freebirda” Michaliszyna (Radio Centrum Kalisz)…

Więcej z tej kategorii: « Robben Ford Outsider »
Login to post comments